Other pages in this set

Page 2

Preview of page 2

Here's a taster:

The two-way table shows some information about these students.
French German Spanish Total
Female 15 11 13 39
Male 16 17 8 41
Total 31 28 21 80
(a) Complete the two-way table.
One of these students is to be picked at random.
(b) Write down the probability that the student picked studies French.…read more

Page 3

Preview of page 3

Here's a taster:

Simplify 3p + 5q ­ p + 2q 2p + 7q
You can only combine things that are the same
(b) Simplify 3y2 ­ y2 2 y2
How many y 2 are there left?
(c) Simplify 5c + 7d ­ 2c - 3d 3c + 4d
You can only combine things that are the same
(d) Simplify 4p × 2q
Numbers first then the letters. 42 = 8
Now do the letters.…read more

Page 4

Preview of page 4

Here's a taster:

The diagram shows a 5-sided shape. All the sides of the shape are
equal in length.
Diagram NOT
x accurately drawn
60
(a)(i) Find the value of x. 60
Draw a line for the base of the triangle.
60 60
y The triangle has 3 sides the same.
90
(ii) Give a reason for your answer.
Equilateral triangle because three
equal sides so three equal angles.
(b) Work out the value of y.…read more

Page 5

Preview of page 5

Here's a taster:

The diagram shows a wall with a door in it.
4m
1m
Diagram NOT
3m accurately drawn
2m
(a) Work out the shaded area.…read more

Page 6

Preview of page 6

Here's a taster:

Meg can cover the shaded area with 680 tiles. She buys extra tiles in
case she breaks some. To work out the total number of tiles to buy,
Meg increases 680 by 10%.
(b) (i) Increase 680 by 10%.
10 680 10
Increase = = 68 68 0
100 10 0
New total = 680 + 68 = 748
The tiles Meg is going to use are sold in boxes of 50.
(ii) Work out the number of boxes of tiles Meg should buy.…read more

Page 7

Preview of page 7

Here's a taster:

Work out the value of 2a + ay when a = 5 and y = -3
Substitute the value of a = 5 and y = -3 in the expression
2a + a y = 10 + -15
Use the rule + - = -
10 + -15 = 10 -15 = - 5
(b) Work out the value of 5t2 - 7 when t = 4
Substitute the value of t = 4 in the expression 5t2 - 7 remembering to
work out the…read more

Page 8

Preview of page 8

Here's a taster:

The cost of a calculator is £6.79. Work out the cost of 28 of these
calculators.
There are a number of ways to tackle this:
679 6.79 × 28 = £190.12
Ignore the decimal point × 28
units 5432 2 figures behind
tens 13580 the decimal point
19012
Cost of 2 calculators = 6.79 + 6.79 = 13.58
Cost of 20 calculators = 13.58 10 = 135.80
Cost of 4 calculators = 13.58 + 13.58 = 27.16
Cost of 8 calculators = 27.16 + 27.…read more

Page 9

Preview of page 9

Here's a taster:

The cost of a calculator is £6.79. Work out the cost of 28 of these
calculators.
Cost of 10 calculators = 67.90
Cost of 30 calculators = 67.90 3 = 203.70
Cost of 2 calculators = 13.58
Cost of 28 calculators = 203.70 - 13.58 = £190.12
Cost of 2 calculators = 13.58
Cost of 4 calculators = 27.16
Cost of 8 calculators = 54.32
Cost of 16 calculators = 108.64
Cost of 28 calculators = 108.64 + 54.32 + 27.16 = £190.…read more

Page 10

Preview of page 10

Here's a taster:

The scatter graph shows some information about six new-born
baby apes. For each baby ape, it shows the mother's leg length and
the baby ape's birth weight.
The table shows the mother's leg length and the birth weight of two
more baby apes.
Mother's leg length (cm) 50 65
Baby ape's birth weight (kg) 1.6 1.75
(a) On the scatter graph, plot the information from the table.…read more

Comments

No comments have yet been made

Similar Mathematics resources:

See all Mathematics resources »See all resources »