Pages in this set

Page 1

Preview of page 1
Leave
blank





Sur I
na n
me i
Pap
t
er
Centre i
No. Ref a
ere
l
nce
(
s
)

Candidate Signature
No.



Paper Reference(s)



Edexcel GCSE

Higher Tier
GCSE Mathematics Modular 2381
Calculator
Terminal Practice Paper 14 (Set A)
Time: 1 hour 10 minutes

Materials required for…

Page 2

Preview of page 2
Leave
blank



Work steadily through the paper.
Do not spend too long on one question.
If you cannot answer a question, leave it and attempt the next one.
Return at the end to those you have left out.











This publication may only be reproduced in accordance with Edexcel copyright policy.…

Page 3

Preview of page 3
Leave
blank



Answer ALL EIGHTEEN questions.

Write your answers in the spaces provided.

You must write down all stages in your working.




1. The cost of 1.5 kg of peaches is £0.84

The total cost of 3 kg of peaches and 2 kg of apples is £2.34

Work out the…

Page 4

Preview of page 4
Leave
blank



2. Ron went to Spain.

He changed £200 into Euros ().
The exchange rate was £1 = 1.40

(a) How many Euros did he get?

...........................
(2)

When he came home he changed 10.64 back into pounds.
The exchange rate was now £1 = 1.33

(b) How many…

Page 5

Preview of page 5
Leave
blank



3. The top of a table is a circle.
The radius of the top of the table is 50 cm.

(a) Work out the area of the top of the table.









...........................cm2
(2)

The base of the table is a circle.
The diameter of the base of the…

Page 6

Preview of page 6
Leave
blank



4. The equation

x3 + 4x2 = 100

has a solution between 3 and 4
Use a trial and improvement method to find this solution.
Give your answer correct to one decimal place.
You must show ALL your working.


















x = .......................
(Total 4 marks)
Nov 2006 Paper…

Page 7

Preview of page 7
Leave
blank









7
Edexcel GCSE Modular Mathematics 2381 Practice Paper Higher Tier Practice Paper 14
Calculator ­ Set A

Page 8

Preview of page 8
Leave
blank



6.






A Large tub of popcorn costs £3.80 and holds 200 g.
A Regular tub of popcorn costs £3.50 and holds 175 g.

Rob says that the 200 g Large tub is the better value for money.
Linda says that the 175 g Regular tub is the better…

Page 9

Preview of page 9
Leave
blank



7. Use ruler and compasses to construct the perpendicular bisector of the line PQ.
You must show all your construction lines.




























(Total 2 marks)

June 2006 Paper 4







9
Edexcel GCSE Modular Mathematics 2381 Practice Paper Higher Tier Practice Paper 14
Calculator ­ Set A

Page 10

Preview of page 10
Leave
blank



8. This item appeared in a newspaper.
Cows produce 3% more milk
A farmer found that when his cow listened to
classical music the milk it produced increased by
3%.
This increase of 3% represented 0.72 litres of
milk.

Calculate the amount of milk produced by the cow…

Comments

No comments have yet been made

Similar Mathematics resources:

See all Mathematics resources »See all resources »